Directors of Athletics Association of New Jersey

DAANJ Hall of Fame

Congratulations to the DAANJ Hall of Fame Class of 2018

William "Bill" Bruno - Brick Memorial H.S.

 

Gary Bushelli - Hightstown H.S.

 

Gary Farishian - Verona H.S.

 

Patrick Genova - Livingston H.S.

 

Joe Hartman - Eastern H.S.

 

*Fred Ingold - Butler H.S.

 

Frank Noppenberger - East Brunswick H.S.

 

John Porcelli - Morristown H.S./Montclair H.S.

DAANJ Hall of Fame Class of 2017

Vince Ardery – Neptune H.S.

Harvey Cohen – Chatham H.S.

*Elmer Griswold – Passaic Valley H.S.

Sharon Hughes – Passaic County Tech

*Herb Palmer – Dayton Regional and Hanover Park H.S.

Dave Suiter – Salem H.S.

Joe Walsh – Seton Hall Prep

* posthumous honoring

DAANJ Hall of Fame Class of 2016

*Manlio Boverini – Passaic H.S.

Marty Flynn – West Windsor-Plainsboro H.S.

Robert Knowles – Jefferson Township H.S.

Tom Pengitor – West Essex H.S.

Dave Vanderbush – Ridgewood H.S.

Mike Van Zile – Wallkill Valley H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2015

Alan Carr - Haddon Township H.S.

Gregg Ficarra - Perth Amboy H.S.

*Thomas Santaguida - Brearley H.S./Johnson H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2014

Ed Craumer - Tenafly H.S.

Arthur Criss - Southern Regional H.S.

Kim DeGraw-Cole - Southern Regional H.S.

Herb "Hub" Stine - Plainfield H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2013

Bob Curcio - Columbia H.S.

Jay Demarest - Holmdel H.S.

Bob Gut - Paterson-Kennedy H.S.

Carol Kulik - West Orange H.S.

Paul LeFever - Ocean City H.S.

Thomas Patierno - Passaic Valley H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2012

Harry Ackerman - Absegami H.S./Oakcrest H.S.

Jack DuBois - Morris Hills H.S./Manchester H.S./ St. John Vianney H.S.

Bruce Essing - Irvington H.S.

David Ewart - Arthur P. Schalick H.S.

*Allison King - Hawthorne H.S.

Ralph Lella - Ridgefield Park H.S.

Irvin McFarland - Deptford Twp. H.S.

James Rochford - Brick Twp. H.S./Mater Dei H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2011

Marty Bosland - Passaic County Tech. H.S.

*Matty Certosimo - River Dell H.S.

*Anthony Cotoia - South Plainfield H.S.

*Vito D'Orio - Emerson H.S.

Bob Fredrick - Paulsboro H.S.

*Harold Handchen - Brick Township H.S.

Jack Hefelfinger - Sayreville H.S.

*Austin "Bus" Lepine - Highland Park H.S.

Bill Lundy - Toms River H.S. District

Sal Patti - Voorhees H.S.

Cordell "Rap" Reinhardt - Marlboro H.S./Robbinsville H.S.

Adolph "Sonny" Santorine - Midland Park H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2010

William “Mickey” Corcoran - Northern Highlands H.S.

Walter “Moe” Gasior - Carteret H.S.

Robert Grace - Point Pleasant Beach H.S.

Robert Kanaby - NFHS

Richard Luttrell - Willingboro H.S.

George “Albie” Maier - Haddon Township H.S.

Steve Muench - Ewing H.S.

Louis Peragallo - Johnson Regional H.S.

Walter Shallcross - Union H.S.

Carl Weigner - Bridgewater-Raritan H.S.
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2009

Joe Cervino - Teaneck H.S.

Ralph Dougan - West Essex H.S.

Frank Fox - Morris Hills H.S.

*Joe Irvin - Woodstown H.S.

Richard Kane - Manalapan/Colt Neck H.S.

*Eugene “Red” Littler - Tenafly H.S.

Ben Maggio - Plainfield H.S.

Art Marinelli - Oakcrest/Absegami/Egg Harbor Twp. H.S.

Carol Parsons - Princeton H.S.

Flo Peragallo - Mother Seton Reg. H.S.

*Albert “Chester” Redshaw - New Brunswick H.S.

* posthumous honoring
 

DAANJ Hall of Fame Class of 2008:

Frank Baldachino - Dumont H.S.

*Anthony Bocchieri - Memorial H.S., West New York

*Jay Dakelman - Highland Park H.S.

*Bob Feeney - Shore Regional H.S.

Tony Gedaka - Woodbury H.S.

Bob Hopek - North Hunterdon H.S.

Derry Michael - Whippany Park H.S.

*Joe Porcaro - Bridgewater H.S.

*Dave Salberg - Pennsville H.S.

Ron SanFillipo - Caldwell H.S.

*Virgil Sasso - Fair Lawn H.S.

Steve Timko - Hopewell Valley H.S.

* posthumous honoring